sobota, 1 grudnia 2012

Szczęśliwej Chanuki! Ręcznie robiona kartka na Chanukę z menorą

polska kartka chanukowa rękodzieło z okazji chanuki życzenia z monorah
Kilkanaście tysięcy Polaków co roku obchodzi Chanukę. Im dedykuję tę kartkę ;)

Kartka powstała z białego i czerwonego kartonu MIKA oraz złotego matowego brystolu. Litery wyciął wykrojnik Cottage Cutz Kara Ashley Alphabet Die. Jest prosta, ale - myślę - wymowna :) Siedmionarmienny kandelabr, symbol Izraela, ma tutaj dziewięć ramion. Bo taka jest menora świąteczna, menora chanukowa - dziewięcioramienna :)"Kandelabr używany w Świątyni miał siedem ramion (6+1) reprezentujących Zrozumienie, Siłę, Bojaźń Boga, Boską Obecność, Wiedzę, Radę, Mądrość, ale świecznik chanukowy (chanukija) ma ich dziewięć - na końcu każdego z nich znajduje się pojemnik na olej lub na świecę. Ramion jest aż dziewięć, ponieważ osiem reprezentuje osiem dni święta (czytaj: Chanuka: tradycja / historia), a dziewiąte spełnia ważną rolę pomocniczą i nazywa się szamasz (sługa). Jednak ponieważ jest to rola pomocnicza - światło szamaszu nie jest uważane za "oficjalne" światło menory.

Menory chanukowe wykonywane są najczęściej z mosiądzu, miedzi, srebra, bywają też ceramiczne. Niektóre przystosowane są do świec, inne do oleju. W domach starców i w szpitalach, gdzie istnieje większe niż zazwyczaj niebezpieczeństwo pożaru, używane są menory elektryczne.

Przez osiem nocy, począwszy od 25. dnia miesiąca Kislew zapala się świece w menorze, korzystając z szamaszu, przed którego zapaleniem nie wygłasza się błogosławieństwa.

Zawsze jako pierwszą zapala się kolejną nową świecę (aż do ośmiu w ósmy dzień) i zawsze jest to świeca znajdująca się z lewej strony (patrząc na menorę) świecy zapalonej poprzedniego dnia . Wynika z tego, że pierwszą zapalaną świecą (pierwszego dnia) jest ta najbardziej po stronie prawej i ona jest też ostatnią zapalaną w ostatni dzień świąt.

Świece zapala głowa domu (mężczyzna lub kobieta) i osoba ta wygłasza też błogosławieństwa.

Ostatnio upowszechnia się też zwyczaj zapalania świateł specjalnych,  miniaturowych menor przez dzieci."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z góry serdecznie dziękuję za komentarz :-)